Dzieje się w szesnastce

DZIEJE SIĘ W SZESNASTCE

Zapraszamy do galerii

sp16_16
sp16_26
sp16_12
sp16_18
sp16_15
sp16_19
sp16_17
sp16_14
sp16_13
sp16_24
sp16_23
sp16_11
sp16_27
sp16_28
sp16_36
sp16_25
sp16_29
sp16_30
sp16_31
sp16_39
sp16_35
sp16_37
sp16_32
sp16_38
sp16_20
sp16_40
sp16_41
sp16_42
sp16_43

Sukcesy sportowe szesnastki

W czwartek 12.10.2023 na pływalni DOSIR Praga przy ul Jagiellońskiej odbyła się III runda zawodów Grand Prix Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Plywackiego dla zawodników urodzonych w roku 2013. W zawodach wystartowało 145 zawodniczek i zawodników. Naszą szkołę reprezntowali uczniowie klasy 4s o profilu pływackim. W pierwszych zawodach w tym sezonie Nasi uczniowie spisali się bardzo dobrze zdobywając aż 4 medale (1-złoty, 2- srebrne oraz 1 brązowy) dodatkowo zostało poprawionych aż 17 rekordów życiowych w 22 startach. W trakcie zawodów najlepiej spisali się:

✅ Zuzanna Dampc I miejsce na dystansie 50 metrów stylem motylkowym, II miejsce na dystansie 100 metrów stylem zmiennym oraz IV miejsce na dystansie 100 dowolnym👏✅ Nina Woźniak II miejsce na dystansie 50 metrów stylem motylkowym, IV miejsce na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym, VI miejsce na dystansie 100 metrów stylem dowolnym👏✅Anna Kienig VI miejsce na dystansie 50 metrów stylem klasycznym👏 Sztafeta 4×100 metrów stylem zmiennym w składzie Lena Kropiewnicka, Hanna Austin-Terman, Nina Woźniak, Zuzanna Dampc wywalczyły III miejsce!!!Wielkie gratulacje dla wszystkich!!!

Wycieczki z Programu Poznaj Polskę Wycieczki z Programu Poznaj Polskę

I wycieczka Kraków

Program „Poznaj Polskę” pozwolił nam na zorganizowanie dwudniowej wycieczki związanej z zakresem tematycznym:” Kultura i dziedzictwo narodowe’’ . Wycieczki do serca historii i kultury polskiej -Krakowa.  Kraków najpiękniejsze miasto królów, zabytków, legend .Kraków to historyczny zespół miasta, Zamek Królewski na Wawelu -Państwowe Zbiory Sztuki w Krakowie, Wzgórze Wawelskie, Smocza Jama ,Droga Królewska, dziedziniec Collegium Maius, Rynek Główny, Sukiennice, Muzeum Narodowe -Dom Matejki ,Barbakan ,Teatr im.  Juliusza Słowackiego. Kraków to przepiękne Aleje czerwonych Kasztanowców wzdłuż Plant. Wszystkie założone punkty programu wycieczki zostały zrealizowane.

PROGRAM

I dzień

Początek naszej wycieczki i jej pierwszy etap to malutkie,  miasto, którego najsłynniejszy zabytek – kopalnia soli  ,,Wieliczka’’– znalazł się na liście UNESCO. Jego początki sięgają XIII wieku .Klasa II b podążała szlakiem legend Kopalni Soli, którego długość to prawie 3,5 kilometra. Bardzo dużo informacji przekazał nam przewodnik, czynny górnik tej kopalni. Kaplica św. Kingi zaparła dech wszystkim dzieciom i opiekunom. Dzieci dowiedziały się jak wyglądała praca górników z czasów średniowiecza,  o tradycjach i obyczajach wielickich górników. Zobaczyliśmy rzeźby ,żyrandole ,płaskorzeźby wykonane z brył soli.
Zadziwiały  swoim urokiem podziemne jeziora, stare wyrobiska, dawne narzędzia górnicze zachowane  doskonale ślady prac dawnych górników.

II dzień

Kraków przywitał nas iście po królewsku; piękną pogodą i  dostojnymi zabytkami : Wzgórze Wawelskie z Katedrą, Smocza Jama – legendy Krakowa opowiadane przez przewodnika.  Rynek   Główny ze swoim największym skarbem renesansowej architektury Sukiennicami, oferującymi na kramikach jak za dawnych czasów wyroby  miejscowego rzemiosła Zaczarowana atmosfera  Głównego Rynku z kościołem Mariackim i hejnałem jak za czasów średniowiecznych .Rynek wypełniony białymi dorożkami z przepięknie ustrojonymi końmi. Kościół Mariacki, wewnątrz którego znajduje się XV- wieczny drewniany ołtarz wykonany
przez słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza.
 Barbakan, Brama Floriańska, kościół Mariacki oraz Collegium Maius  to perełki miasta, które jest ostoją kultury polskiej. Dostojny Wawel zaoferował nam  nie tylko unikatowe dzieła ale i Kaplicę Zygmuntowską   ,w której kryptach spoczywają najwięksi pisarze Polski Słowacki i Mickiewicz. Rezyduje szacowny dzwon ,który bije tylko w ważnych momentach .Przypomniał nam w jakim miejscu mamy zaszczyt przebywać- w sercu historii narodu i kultury polskiej.

więcej zdjęć w galerii

II wycieczka „Szlakiem Piastowskim”

,,Szlakiem Piastowskim’’- to kolejna  wycieczka , w która wyruszała II b w ramach programu, ,Poznaj Polskę- Kultura i Dziedzictwo Narodowe’ ’.Wyruszyliśmy 13 czerwca o godzinie 8.00 ze szkoły. W radosnych humorach rozpoczęliśmy wędrówkę szlakiem naszych  piastowskich praprzodków .

Zamieszkaliśmy  niedaleko Gniezna w  malowniczej miejscowości Skorzęcin, nad Jeziorem Białym. Hotel malowniczo położony nad jeziorem wśród lasu.

PROGRAM:

Podążając śladami Legendy o Popielu  klasa II b wspinała się na Mysią Wieżę, następnie .Po strawę duchową podążyliśmy do Bazyliki Kolegiacka św. Piotra i Pawła oraz Narodzenia NMP w Kruszwicy. Dzieci dowiedziały się wiele na temat historii i znaczenia Kruszwicy. Przewodnik mówił, że wraz z rozwojem młodego państwa wzrosło znaczenie Kruszwicy. X i XI wiek to okres największej świetności kruszwickiego grodu, który stał się wówczas jedną ze stolic Piastów i ulubioną ich rezydencją. Koniec rozkwitu średniowiecznego miasta przyniósł rok 1271, kiedy to na rozkaz Bolesława Pobożnego gród spalono. Około połowy XIV wieku z fundacji Kazimierza Wielkiego w miejscu starego grodu zbudowano istotny dla pogranicza murowany zamek, a w 1422 roku Władysław Jagiełło nadał Kruszwicy miejskie prawa magdeburskie. 

zwiedzanie  Rezerwatu Archeologicznego w Biskupinie .Jednej z najważniejszych stanowisk w polskiej archeologii. Założony przez ludność kultury łużyckiej, a we wczesnym średniowieczu funkcjonowała tam osada słowiańska. Rezerwat obejmuje obszar 38 ha ,jest największym w Europie. Dzieci mogły tam zobaczyć rekonstrukcję grodu biskupińskiego z około 740 roku p.n.e., były to fragmenty wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Przewodnik opowiadał jak wyglądało życie w chacie biskupińskiej, czym zajmował się mincerz ,garncarz, co to denary Bolesława Chrobrego.

II dzień

zwiedzanie Poznania – Gra DETEKTYW HISTORII ( Historyczny zespół Miejski. Stare Miasto z ratuszem, Ostrów Tumski z katedrą ,Bazylika  Archikatedralna  św. Apostołów Piotra i Pawła,Makieta Dawnego Poznania

III dzień

przejazd do Gniezna – głównego grodu Państwa Polan: Wzgórze Lecha,

Muzeum Początków Państwa Polskiego

Spacerkiem do Drzwi Gnieźnieńskich ,złożyliśmy ukłon I Królowi Polski Bolesławowi Chrobremu .

Drzwi Gnieźnieńskie ,nazywane Porta Regia ,czyli Drzwi Królewskie- zabytek  romańskiej sztuki odlewniczej, pochodzenie datowane prawdopodobnie na wiek XII ,za panowania Mieszka III Starego Przedstawiają życiorys św. Wojciecha. Kwatery ze scenami życia św. Wojciecha .Osadzone w portalu wewnętrznym kruchty południowej Bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie.  Prawe kwatery  mówią  i o wyprawie misyjnej i śmierci św. Wojciecha, skrzydło lewe opowiada o życiu św. Wojciecha przed przybyciem do Polski, jego przyjściu na świat, edukacji, młodości i posłudze biskupiej.

Katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i z relikwiami Świętego Wojciecha. Najistotniejszym elementem całej konfesji jest srebrny relikwiarz w kształcie trumienki spoczywającej na sześciu orłach, którą dźwigają postacie symbolizujące cztery stany: chłopstwo, mieszczaństwo, duchowieństwo i rycerstwo. Na wieku i bokach trumienki, w owalnych medalionach, przedstawiono dziesięć scen z życia św. Wojciecha. Dekorację trumny dopełniają medaliony z napisami fundacyjnymi i dewocyjnymi. Srebrny relikwiarz na czarnym marmurowym cokole dekoracyjnie obejmuje złocony baldachim na kręconych kolumnach, spięty lambrekinami. Całość wieńczą woluty podtrzymujące kulę ziemską z krzyżem. Na kolumnach umieszczono smukłe postacie aniołów z girlandami. Nad relikwiarzem znajduje się złocony baldachim, na wzór rzymskiego baldachimu z Bazyliki św. Piotra 

Zakończenie zwiedzania arcyciekawego szlaku z poczuciem udanej wycieczki i zrealizowanego całkowicie programu, Poznaj Polskę.’

III wycieczka Łowicz

5 czerwca 2023r. uczniowie z klasy 3s ze Szkoły Podstawowej nr 16 im. Tony Halika w Warszawie uczestniczyli w wycieczce do zagrody Bednarza w Bednarach oraz muzeum w Łowiczu z programu Ministra Edukacji i Nauki Poznaj Polskę – Kultura i Dziedzictwo Narodowe. Dzieci zapoznały się kulturą łowicką, pracą bednarza, miały okazję zobaczyć tradycyjny strój łowicki i wycinanki, własnoręcznie wykonały zabawkę ze słomy, lizaki, ubijały masło, które oczywiście degustowały. To była niesamowita lekcja historii.

[pt_view id=”e0240f3lca”]

Skip to content